LUXURYFOOD NEDİR?

Lüks, en kısa tabir ile gösteriş için yapılan ihtiyaç dışı harcama.

Peki küreselleşen, sınırların kalktığı, alışkanlıkların global ölçekte akımlar halinde sürüklenerek değiştiği günümüzde ne ifade ediyor bu kelime. İhtiyaç dışı neyimiz kaldı ki bu dünyada?

Artık olağan dışı uygulamalar ve ürünler bu sınıfta adlandırılıyor. Misal altın kaplı bir steak, altın tozlu binlerce dolarlık bir dondurma ancak  lüks kategorisinde değerlendirilebiliyor. Pahalı değil, çok çok pahalı  uçaklar, yatlar, jetler, harcamanın ve gösterişin sınırının olmadığı global ölçekli paylaşımlı bir dünyada lüks olarak adlandırılıyor. Peki lüksün sınırı nereden başlamaktadır?

Günümüzde bir markete giderek binlerce çeşit ürünü,  isterseniz bir tık ile kapınıza kadar bile getirebiliyorken bizim için lüks daha ne olabilir ki? Bundan 100 yıl önce insanlar, kıtalararası seyahati, dünyanın etrafını 80 günde dolaşabilmeyi olağanüstü karşılar, bunu romanlaştıracak kadar önemser iken, tek tık ile okyanus ortasında yelkeni ile seyahat eden bir gezgin ile görüntülü konuşma ve konferans yapabilmek ise ne kadar sıradan değil  mi? Nedir bu lüks?

Peki bu aykırı durumların karşısında bizden bir tanım yapmak ister isek;

Yüzyıllık gelenekler ile 4 iklimin yaşandığı fakat 7 iklimin mirasını taşıyan güzide memleketimizdeki değerlerimiz artık nadide değerler statüsünde görülmekte ve seri üretim şartlarında gelişen yemek sektörün etkisi ile giderek daha da değerlenmektedir. El emeği, yüzyıllardır memleketlerimizde uygulanan ananelerimizin bize mirası yöresel lezzetlerimiz, nadide, el emeği ve kültür mirası değerlerimizdir. Artık bulamadığımız, marketten kolayca alamadığımız, bolca ticari kaygı ile üretilmiş taklidi bulunan yöresel değerler. Artık lüks değil de nedir?

Bir düşünelim, 200 yıl önce tandır fırınında geleneksel yöntemle pişen ekmekten daha da lezzetli ne olabilir ki? 500 yıl önce at sırtında diyar diyar gezenlerin heybesindeki kurutulmuş etten, pastırmadan daha lezzetli ne olabilir? 1000 yıl önceki şartlarda yetiştirilen ve ateşte ağır ağır pişirilen kuzunun, tavuğun tadı şimdiki ile bir olabilir mi. Artık o lezzetler günümüz şartlarındaki koruyucu içeren, katkılı, seri üretim şartlarında ve aşırı ticari kaygı ile üretilen ürünlerin arasında birer lüks tüketim ürünlerine dönüşmüş bulunmaktadır.

Yerel lezzetlerimiz, güzel ülkemizin her bir bölgesinde, ayrı ayrı yüzlerce yıllık birikim ve geleneğin aile içinde aktarılması ile yerel unsurlarca himaye edilmiş birer hazinedir. Luxuryfood, modern çağın en fanatik yönelimi lüks tüketimin bizden olan kısmını ifade etsin ve gerçek değerinin para ile satın alınamayacağı nadide lezzetleri simgelesin diye anadolukokusu.com tarafından geliştirilmiş global dilden bir slogandır. Altın kaplı etler, devasa çikolatalar ve pastalar, yiyecekten yapılan elbiseler derken bolca değişime uğrayan değerlerimize binlerce yıllık geleneğimizin karşı durmasıdır luxuryfood. Pahaca değil ama nitelikleri bakımından paylaşılmaya, özenilmeye, popüler olmaya değer bu lezzetler özünden kopmadan tanınmalı, anlatılmalı ve modern çağda sınırların kalktığı günümüz toplumunda aktarılmayı hak eder pozisyondadır. Yöresel lezzetlerimiz için etiketimiz #Luxuryfood

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İNDİRİMLİ ÜRÜNLER VE FIRSATLARDAN ÖNCE SİZ HABERDAR OLMAK İSTERMİSİNİZ?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.
UA-194949465-1