Anadolukokusu.com Akçaabat KöfteKaradenizin incisi Trabzonun en büyük ilçesi olan Akçaabat’ın meşhur köftesi, tadını ve meşhurluğunu hünerli ustaların Trabzon ineklerinin özel olarak seçtikleri etleriyle yine meşhur trabzon ekmeği, tuz ve sarımsak haricinde hiçbir katkı kullanmadan üretmesine borçludur. Geleneksel olarak yetiştirilen ineklerin etlerinin yumuşaklığı ve aroması Akçaabat Köftesini meşhur yapan en önemli kısımdır.

Özellikle Barış Manço’nun o dönemlerde pek bilinmeyen bu lezzete programında yer vermesiyle hak ettiği üne kavuşmuştur.

Akçaabat köftesi, Akçaabat'ın özel yetiştirilen dana ve öküzleri ile elde edilen bir köfte çeşididir. 2009 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Akçaabat yöresine ait olduğu tespit edilerek, coğrafi işaret tescili verilmiş ve 22 Temmuz 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.

Akçaabat köftenin yapımında malzeme olarak kıyma haline getirilen öküz ve dana etleriyle bunlara ilave edilen ekmek ve sarımsak kullanılmıştır. Özenle yoğrulan bu karışım, belirli büyüklüklerde oval hale getirilip, ızgaralı ocaklarda pişirilmiş ve insanların damak zevkine sunulmuştur. Öncelikle bölgeye tanıtımı yapılan Akçaabat köftesi o günden bu güne tüm dünyaya tanıtılmıştır.

Akçaabat köftesinde hayvanın ön kol eti, kaburga eti, işkembe yağı ve böbrek yağı kullanılır.

Akçaabat köftesi'nin en önemli özelliklerinden biri Odun kömürüyle çalışan ocaklarda pişirilmesidir. Ocak belirli sıcaklığa ulaştıktan sonra ızgarası tel fırça ile silinir. Ardından böbrek yağı ile temizlenir. Ve sıra halinde köfteler ızgaraya dizilir. Akçaabat köftesi, piyaz, kızarmış biber, kızarmış domates, yöresel ekmek ile yenilir. İçecek olarak ayran tercih edilir.

Güzel Akçaabat'ımızdan Görüntüler

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İNDİRİMLİ ÜRÜNLER VE FIRSATLARDAN ÖNCE SİZ HABERDAR OLMAK İSTERMİSİNİZ?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.