Güvenli On-Line Alışveriş

Son dönemde özellikle pandemi nedeniyle zorunlu olarak evde kaldığımız bu günlerde internet üzerinden alışveriş yapanların sayısında artış görülmektedir. Ancak tüketicilerin akıllarındaki ilk soru, "Acaba Güvenli mi?"

Özellikle on-line hizmetlerde, web sayfalarının güvenliği, güvenirliği için bir kaç önemli nokta var.

Bunlardan birincisi sayfanın SSL sertifikasının olup olmadığıdır.  SSL genellikle alışveriş sitelerinde oldukça sık rastlanmaktadır. SSL’in açılımı Secure Socket Layer‘dır. Türkçe anlamıysa Güvenli Giriş Katmanı‘dır. SSL kişisel gizlilik ve güvenilirlik sağlayan, network üzerindeki bilgi transferi sırasında bilginin bütünlüğü ve gizliliği için sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan veren ve bu sayede gizliliğinin ve bütünlüğün korunmasını sağlayan protokoldür. Kısaca, sizin siteye verdiğiniz bilgilerin kötü amaçlı kişilerce çalınmasını önleyen güvenlik protokolüdür. 

Diğer önemli bir nokta ise özellikle kredi kartı kullanılarak yapılacak ödemeler için 3D Secure güvenlik protokolünün bulunmasıdır. 3d Secure internet üzerinden, kredi ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, kart sahibinin ve kartının güvenliğinin alınabilmesi için geliştirilmiş sistemdir. 3D Secure ile ödeme yapılırken, kullanıcının ekranında bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ile ödeme ekranı açılır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen alana girilip onay verilmediği taktirde ödeme gerçekleşmez. Yani kart sahibi dışında kimse ilgili ödemeyi gerçekleştiremez.

Site müşteri hizmetleri, çağrı merkezi ve hızlı cevaplama yapılıp yapılmadığı sitenin kurumsallığı ve kalitesi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Kapıda ödeme seçeneği fazlaca kullanılan ancak yeterince güvenli olmayan bir satış yöntemidir. Şüphesiz ki kapıda ödeme ile satış yapan güvenli siteler de bulunmaktadır fakat kötü amaçlı kullanıma açık bir sistemdir. 

Çok ucuza satılan ürünler barındıran sitelerden şüphelenmek kesinlikle akıllıca olacaktır. Öyle ki en çok kötü amaçlı işlemlerin gerçekleştiği alış verişler ucuza satılan ürünlerde görülmektedir.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İNDİRİMLİ ÜRÜNLER VE FIRSATLARDAN ÖNCE SİZ HABERDAR OLMAK İSTERMİSİNİZ?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.