Karakovan Balı

Anadolu’nun dört bir yanının verimli toprak ve bitki örtüsüne sahip olduğunu söylemeye gerek yoktur herhâlde. Bu köşelerden biri olan Artvin de zengin flora çeşitliliği ve yüksek rakımda yaşayabilen kafkas cinsi arılar sayesinde bal için önde gelen mekanlardan biri olmaktadır. Artvin Hatila vadisi tertemiz doğasıyla çok sayıda endemik bitki türüyle bu bölgede elde edilen balın eşsiz oluşunu sağlamaktadır.

Tamamen doğal şartlarda elde edilen Karakovan balı için kullanılan kovanlar yaşlı ağaçların gövdelerinden hazırlanır. Hazırlanan bu kovanlar arıların doğal ortamda ki olası mekânlarında konumlandırılırken kovana şurup, petek ya da bal mum eklemesi olmadan, arıların bütün yan ürünlerini kendilerinin ürettiği bal ortaya çıkar. Oluşumun eşsiz oluşu içeriğini de, faydalarını da etkiler haliyle.

İçerisinde ki demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, kükürt, potasyum ve iyot mineralleri ile B1, B2, B6, C ve K vitaminleri bulunan Karakovan balı besleyici, koruyucu ve tedavi edici özellikleri vardır. Fiziksel hastalıklardan psikolojik problemlere kadar neredeyse her şeye çaresi vardır;

Solunum yolu problemleriyle savaşır, saç dökülmesini önler, iştah açıcı ve enerji vericidir. Metabolizmayı çalıştır, cildi güzelleştirir.

Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıklarında tatlısız yapamayanlar için muhteşem bir alternatiftir. Ayrıca içecek ve tatlılarınızda tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Anadolu Kokusu

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İNDİRİMLİ ÜRÜNLER VE FIRSATLARDAN ÖNCE SİZ HABERDAR OLMAK İSTERMİSİNİZ?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.