Nar Ekşisi

Bolluğun ve bereketin simgesi NAR. Meyvelerden yeterince besin alabilen bir cilt sağlıklı ve genç kalır, hele ki bu meyve nar ise. Nar vitrin kadar raflara da  önem verir . Öyle nar deyip geçmemek gerekir, içeriğinde ki C vitamini, demir, potasyum, polyphenol ile yüksek antioksidan içerir, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ki buda hastalıklara karşı sağlam duruşumuzu destekler.

Peki, neden nar ekşisi? Çünkü nar her zaman tatlı yâda ekşi olmayan mayhoş bir meyvedir.   Ortalama 1 litrelik doğal bir nar ekşisi için yaklaşık 20 kilo nar kullanılmaktadır. Narların kekremsi bir tat oluşturmaması için ince zarlarına kadar temizlenip daha sonra sıkılan suyunun odun ateşinde uzun süre pişirilmesiyle elde edilir.

Ayrıca kolesterol ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan nar ekşisi insanı zinde tutmakta başarılıdır. Ünlü çiğ köftemize lezzet katmakla kalmaz kabul günlerinin baş tacı kısırı da lezzetlendirir. Özellikle kalorisinin çok yüksek olmamasıyla diyetisyenler tarafından da salatalarımızı lezzetlendirmek için sıklıkla önerilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İNDİRİMLİ ÜRÜNLER VE FIRSATLARDAN ÖNCE SİZ HABERDAR OLMAK İSTERMİSİNİZ?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.